Wiąz drobnolistny (Ulmus parvifolia)

wiaz_2

Zdecydowanie jedno z najpopularniejszych drzew bonsai jakie można spotkać w polskich sklepach, kwiaciarniach i centrach ogrodniczych. Niejednokrotnie ten gatunek trafia do nas jako prezent imieninowy lub urodzinowy. Poniżej opis pozwalający nam prawidłowo utrzymać roślinę w dobrej kondycji.

 

Naturalnym stanowiskiem tej odmiany drzewka są zbocza górskie w południowych Chinach. Dlatego roślina ta lubi dużą ilość światła i może stać w miejscach silnie nasłonecznionych. Zimą należy zabezpieczyć ją przed przeciągami i zimnym powietrzem.

wiaz_1

Podłoże należy stale utrzymywać wilgotne. Zimą podlewać oszczędniej, ale podłoże nie może być przesuszone. Lubi zraszanie liści. Bardzo dobrym sposobem podlewania jest zanurzenie całej donicy do pojemnika z wodą. Pozostawienie rośliny w wodzie na kilka minut spowoduje doprowadzenie wody do korzeni.

Nawozić co dwa tygodnie płynnym nawozem typu FLOROWIT. Zimą co 4-6 tygodni.

Przesadzać co roku przez pierwsze dziesięć lat życia drzewa. Potem zależnie od siły wzrostu korzeni. Stosować przepuszczalne i lekkie podłoże.

Wiąz doskonale toleruje silne cięcie nowych przyrostów i dzięki temu silnie się zagęszcza Nowe pędy przycinamy za drugą parą nowych liści. Optymalna temperatura pomieszczenia, w którym przebywa wiąz to 12- 18° zimą i 18- 24° latem.


Źródło: http://www.bonsai.pl

Więcej informacji na temat pielęgnacji tego gatunku znajdziecie na naszym forum http://www.bonsaiforum.pl