Bonsai Triennale Pilzno 2015

W dniach od 5 do 7 czerwca br. w Pilźnie odbyła się kolejna międzynarodowa wystawa Triennale Bonsai, w której jako współorganizator uczestniczyła Polska Asocjacja Bonsai. Impreza ta odbyła się w ramach Japan Fest 2015 stanowiącego cześć obchodów Pilzno – Europejska Stolica Kultury 2015.

Wystawa stała na wysokim poziomie jeśli chodzi o zgromadzone rośliny oraz o zaproszonych demonstratorów prowadzących pokazy formowania (Masashi Hirao – Japonia, Marc Noelanders – Belgia, Enrique Castaňo – Meksyk oraz młode talenty: René Alber – Niemcy, Rafał Wodzicki – Polska, Luboš Šebek – Czechy).

Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt drzew z trzech krajów tj. Czech, Niemiec i Polski. W konkursie Triennale wygrał lasek z klonów Burgera Libora Slatinki i nagroda ta pozostanie na rok w rękach Czechów. Polskimi akcentami są nominacje dla modrzewia europejskiego Michała Malawskiego i kaliny koralowej Rafała Wodzickiego. Czeską rośliną roku została sona pospolita Milana Karpiska.

Oprócz wystawy bonsai odbyła się także czeska narodowa wystawa suiseki, kolejna atrakcja Japan Fest. Zgromadzone kamienie były bardzo ciekawe ale chyba te przedstawiające postacie ludzkie i zwierzęta były najżywiej komentowane (przynajmniej przez osoby nie znające niuansów tej sztuki).

Ale pobyt w Czechach to nie tylko wystawa bonsai i piwo w browarze Pilznera. W Pilźnie jest co oglądać, stare miasto robi wrażenie, można schować się przed upałem w jednym z ogródków w parku otaczającym stare miasto czy zobaczyć piękną architekturę od późnego renesansu do modernizmu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.